Chyba każdy z nas nie raz usłyszał od dziecka słowa „ nudzi mi się” Co wtedy robimy? Dobrzy rodzice rzucają wszystkie swoje zajęcia i zaczynają bawić się z dzieckiem. Ci gorsi włączają telewizor, komputer lub tablet i za pomocą „samograja„ maja problem na kilka minut z głowy.
Gdy dziecko się nudzi@flikr.com/greg wesfall
Powinniśmy wiedzieć , że dzieci powinny się nudzić. Jest to stan, który przyczynia się do tego, żeby zaczęły coś same tworzyć. Rozwija to ich wyobraźnie i wpływa na kreatywność. Pozwólmy maluchowi zrobić bałagan. Niech jego szalone pomysły, oczywiście w ramach zdrowego rozsądku, nie będą przez nas hamowane. Może coś zgubi lub zniszczy lub nabije sobie siniaka, ale tylko takim sposobem nauczy się życiowej zaradności.
Nie powinniście się jednak łudzić, że dziecko będzie się samo bawiło przez godzinę lub dwie. Powinniście wiedzieć, że:
- Malec szybko nudzi się jedną zabawą. W tym wieku ma on trudności ze skupieniem uwagi. Jego zainteresowanie światem wokół nie pozwala mu skoncentrować się na jednej zabawce, nawet gdyby była ona najwspanialsza na świecie. Dopiero w miarę upływu czasu będzie uczył się skupiać dłużej na jednej rzeczy.
- Zabawa nie może trwać za długo. Dla ponadrocznego dziecka wymaga ona dosyć skomplikowanych czynności. Jest ono w stanie skupić się na jednej zabawce nie dłużej niż 15 minut.
- Organizujmy tak domowe zajęcia, aby być w tym samym pomieszczeniu, co bawiące się dziecko. Obecność rodziców sprawia , że maluch w trakcie zabawy czuje się bezpieczniej. Jego zabawa trwa dłużej i jest bardziej twórcza.
- Nie trzymajmy wszystkich zabawek w jednym miejscu. Dziecko będzie miało problem z koncentracją. Biorąc jedną zabawkę do ręki natychmiast zwróci uwagę na kolejną. Nadmiar zabawek wprowadzi do życia dziecka męczący chaos.
- Gdy maluch nie chce zabawek, gdyż woli bawić się z mamą, posiedźmy przy maluszku podczas zabawy. Niech na przykład nakarmi swojego przytulaka i położy go spać. Sprawi to, że dziecko nauczy się coraz dłużej zajmować zabawą.
- Samodzielną i twórczą zabawką są drewniane klocki. Powinny być one elementarną zabawką każdego malucha.
- Gdy nuży nas zabawa z dzieckiem, ustalmy pewne zasady. Określmy czas poświęcony zabawie i w odpowiedniej chwili uprzedzajmy malucha o jej nierychłym końcu. Pamiętajmy o tym, że czas aktywnej zabawy z dzieckiem jest o wiele cenniejszy niż spędzane z nim bierne godziny.
- Podczas zabawy poświęćmy dziecku całą uwagę. Rozmowa telefoniczna , pranie lub ciekawy artykuł w gazecie mogą poczekać.
- Zaproponujmy zabawę , którą lubimy. Na przykład oglądanie książeczek lub budowanie z klocków. Jeżeli uda się nam pokonać barierę i wejść w świat dziecięcej wyobraźni. Zabawy i gry z maluszkiem staną się dla nas prawdziwa frajdą.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Zabawki, jak wpływają na rozwój dziecka>>
Gry dla najmłodszych, czyli w co się bawić?>>